Нумерологія

  Символіка числа 13
Символика числа 13
        Число 13 люди ще із старовини вважали за нещасливий. Воно йде відразу після числа 12, що вважався за досконале число, символ божественної гармонії: рік ділиться на 12 місяців і 12 знаків Зодіаку, день і ніч продовжуються по 12 годин, і так далі Число 13 починає новий цикл і як би порушує рівновагу, досягнуту в попередньому. Тому 13 вважається також за число смерті. У Каббале число 13 і смерть позначаються однаково: єврейською буквою "мем".
        Ще Гесиод застерігав селян не починати посів 13-го числа. У вавілонському місячно-сонячному календарі у високосному році додавався додатковий 13-й місяць під назвою "ворон нещастя".

        Але все таки в язичницькі часи відношення до смерті у людей було декілька іншим, ніж зараз. Люди вірили в реінкарнацію, і тому смерть означала також початок нового життя, що і виражене в символізмі числа 13: завершення попереднього циклу і почало наступного.

        З розповсюдженням монотеїзму смерть почала лякати людей, а разом з нею — і число 13. Саме з часів середньовіччя люди уникають зустрічатися з числом 13, навіть всупереч елементарній математиці і логіці.

        Тріськаїдекафобія (боязнь тринадцяти) поширена по всьому світу. У США в будинках немає поверхів з номером 13. Хоча люди живуть фактично на 13-му поверсі, але не турбуються із цього приводу, тому що він вважається за 14-го. У Франції немає і будинків під номером 13, а в деяких літаках за 12-м сидінням йде 14-е.

        За погану прикмету вважається, якщо за столом зібралися 13 чоловік: люди вірять, що той з них, хто першим встане з-за столу, — скоро помре. Особливо марновірні люди взагалі прагнуть не виходити з будинку 13-го числа кожного місяця, особливо якщо воно доводиться на п'ятницю.

        Але далеко не скрізь до 13 у людей було таке насторожене відношення. Зворотні приклади ми зустрічаємо на Американському континенті.
        У майя і ацтеків 13 вважалося за священне число і не зв'язувалося з поняттям смерті. У їх міфології небо ділилося на 13 рівнів, в кожній з яких жил свій бог. У календарі майя і ацтеків були 13-денні "тижні".
        Засновники США також явно симпатизували числу 13. Можливо, це було пов'язано з тим, що штатів на момент отримання незалежності від Англії було саме 13. Але не виключено, що така симпатія до числа, символізуючого смерть старого і народження нового, відображає їх мрії побудувати принципово нову державу, що пориває з традиціями старої Европи. Так або інакше, але число 13 представлено у всіх елементах герба США:
        Ми бачимо над головою орла зірку, складену з 13 зірок. У лівій лапі орел тримає 13 стріл, в правій — оливкову гілку з 13 листям і 13 ягодами. Навіть девіз "E pluribus unum" ("З багатьох — одне") містить 13 букв. Червоних і білих смуг на прапорі США в сумі також 13.

        У XIX столітті в Нью-Йорку тринадцятьма чоловіками був заснований клуб "Тринадцять" — з метою висміяти уявлення про те, що це число приносить нещастя. Урочистий обід з нагоди відкриття клубу проходив в п'ятницю, 13-го січня 1882 року, в кімнаті №13 у Книккербокер Котедж, з 7.13 до 13.00. Члени клубу вирішили збиратися щомісячно, тринадцятого числа. Довічне членство в клубі коштувало тринадцять доларів, перший внесок — один долар тринадцять центів, щомісячні внески — тринадцять центів. На зборах члени клубу епатували і інші забобони: наприклад — навмисно розсипали сіль і били дзеркала. Діяльність клубу була настільки успішна, що незабаром виник дочірній клуб в Лондоні.

        В нумерології число 13 символізує не тільки початок нового циклу і розривши з минулим, але і руйнування ілюзій, погляд правді в очі. Не випадково члени клубу "Тринадцять" в своїй діяльності по висміюванню марновірств надихнулися саме цим числом. Також 13 зв'язується з матеріальною стороною життя на противагу "тонким матеріям", астралу і тому подібне XIII аркан Таро — Смерть, і тлумачення цієї карти багато в чому збігається із значенням самого числа 13. Вона символізує повний розрив з минулим; кінець вашого життя в тому вигляді, яка вона є. Карту можна тлумачити як відмова від старих ідеалів, від колишніх дій, перехід від одного способу існування до іншого.

        Коса Смерті символізує жнива: ви посіяли своє сім'я, воно зійшло, і прийшов час пожинати плоди. Ви отримуєте те, чому навчилися, і переходите на наступну, вищий (якщо ви вчилися належним чином) ступінь існування. Зараз ви почнете абсолютно інше, нове життя, яке навіть не могли представити раніше.

        Недивно, що число 13 з давніх часів асоціюється з Дияволом. Якщо зіставити елементи його символічного трактування: оновлення, руйнування статичного "божественного" порядку (що символізується попереднім числом 12), переродження і початок нового життя, знищення ілюзій, акцентування матеріальних сторін життя — можна бачити, що все це є характерні риси Князя Тьми. Люди бояться числа 13 з тієї ж причини, по якій вони бояться Диявола, — через небажання зміни звичного ним порядку речей і віри в ілюзії замість адекватного життя на реальному світі.
        Число 13 само по собі не є ні щасливим, ні нещасним. Воно символізує трансформацію і переродження: зв'язок тим часом, що є, і тим, що буде.
 
Повернутися на початок статті